Hakkımızda

Elektronik ticarette neredeyiz?

E-ticaret sistemi , ekonomik faaliyetler içerisinde meydana gelmekte olan ticari faaliyetin, yazılımsal bir süreç içerisinde ve internet üzerinde reklam, pazarlama, teklif, sözleşme, ödeme, ürün teslimi aşamalarının tümünün gerçekleştirilmesidir. BTC, E-Ticaret Sistemi ile tüm bu aşamaları bünyesinde bulunduran ve hatta daha fazlasını da içeren ürün yelpazesi ile e-ticaret sektöründeki yerini almıştır.

Türkiye’deki e-ticaret özellikle gelişmiş ülkeler kadar büyük hacimlere ulaşmış olmasa bile aslında tecrübe olarak o ülkelere paralel bir geçmişe sahibiz. Ne var ki Türkiye’de internet kullanımı yaygınlığının gelişmiş ülkelere göre düşük olmasının yanı sıra, internet üzerinde alışveriş yapmanın, özellikle son yıllarda gelişen güvenlik yazılımları ve teknolojisi ile birlikte ne kadar güvenli hale geldiği tüketicilere pek iyi anlatılamadı. Hatta bize göre online ticaret o kadar güvenli ki, belki de internet üzerinde kredi kartı ile alışveriş , kredi kartınızı fiziki olarak tanımadığınız birine çok kısa bir süre için de olsa teslim etmekten daha az riskli.

Kendimize BTC ile ilgili belirlemiş olduğumuz misyonlardan biri e-ticaretin ne kadar önemli ve güvenli olduğunu, üzerimize düştüğü kadarı ile ulaşabildiğimiz ticaret erbabına anlatabilmektir. Çünkü bu konu basit anlamda kazanç elde etmeninde ötesinde, milli ekonomimizin gelişebilmesi açısından son derece önemlidir. Zaten devletimiz de, e-ticaretin yaygınlaşması için Kosgeb, Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere e-ticaret girişimcilerine çeşitli destekler sağlamaktadır.

Bu konudaki bilinç hızla artıyor. KOBİ’lerin e-ticarete yönlenmeleri ile ilgili rakamlar hızlı bir ivme ile artıyor. Internet üzerinden yapılan e-ticaretin hacmi 2005 yılında 1 milyar TL seviyesinde iken, 2010 da bu rakam 15 milyar TL ye yükselmiş. 2012 ‘de 31 milyara ulaşan e-ticaret hacminin 2015 yılında 62 milyar TL seviyesine ulaşması planlanıyor. Burada bahsedilen artış ülkenin ticaret hacminin genel olarak artması değil. Genel ticaret hacmi kendi doğal artışını sürdürürken, geleneksel ticaret yöntemleri hızla online ticarete dönüşüyor. İşin özeti şu: Yeni ekonomiye uyum sağlayamayan işletmeler rekabet güçlerini hızla kaybedecekler.

BTC olarak tüm bu gelişmelere kayıtsız kalamazdık. Yeni ekonomi dediğimiz, ekonominin özünün aslında hiç değişmediği, pazarlama ve satış yöntemlerinin dönüştüğü bir dönemdeyiz.

BTC E-Ticaret Sistemleri ile yola çıktığımızda ne gibi zorluklarla karşılaşacağımızı aşağı yukarı biliyorduk. Piyasada çok çeşitli e-ticaret paketleri vardı, olmaya da devam ediyor. Kimi gerçekten saygı duyulması gerekli rakipler tarafından hazırlandı, kimi ise maalesef son derece yetersiz. Piyasada bulunan ürünlerin hepsini ve özellikle yurtdışında başarılı olmuş örnekleri tek tek inceledik. Neyi doğru, ne yanlış yaptıklarını listeledik.

Sonra ürünümüzü hazırlama aşamasına geldiğimizde kendimize şu soruyu sorduk: "Piyasada bulunan e-ticaret alıcıları bizden ne bekliyor?" Ürün çok iyi olabilir. Ancak müşterilerinizin beklentilerini bilmiyor ve hazırlamış olduğunuz ürüne o beklentilere uygun özellikler katmıyorsanız, elinizdeki ürün mühendislik olarak ne kadar iyi olsa da rekabet etme şansınız çok düşüktür.

Yazılım ekibimizin kolay beğenmeyen, yüksek standartlara sahip vizyonu ve yaratma azmi ile birleşen müşteri odaklı bu yaklaşım stratejisinin ne kadar doğru bir iş yapma şekli olduğunu bir kez daha anladık. Piyasadaki sert rekabet hiç gözümüzü korkutmadı ve BTC e-ticaret paketi kısa zamanda beklediğimizin de ötesinde bir ilgi ile karşılaştı. Ekip olarak bunun haklı gururunu yaşıyoruz.

Elbette bu kadarıyla yetinmeyi asla düşünmedik. Mevcut projenin ileriye götürülmesi ve BTC E-Ticaret Sistemleri olarak yeni ürünler piyasaya sürme konusunda çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdürüyoruz. Müşteri sayımız arttıkça ve onlardan gelen geri bildirimleri hafızamıza not ettikçe daha da güçlendiğimizi düşünüyoruz.

Güveniniz için çok teşekkürler.

SAYFA YUKARI